top of page
  • Yazarın fotoğrafıDr. Cansel Köse Gürer

TOKSİN HANGİ AMAÇLARLA KULLANILIR?80’li yılların sonlarına doğru estetik kullanımı başlayan ve her geçen gün popülerleşen toksin “Clostridium ” bakterisi tarafından üretilen bir nörotoksindir.*YÜZDEKİ KIRIŞIKLIKLARDA


Yıllar içerisinde özellikle mimik kasları ile yüzde dinamik kırışıklıklar, çizgiler oluşur. Toksin injeksiyonu ile mimik kasları tam kasılamaz ve çizgiler yok olur.

İleri yaşlarda çizgiler iyice derinleşir ve tamamen açılamayabilir. Bu nedenle toksininin çizgiler oturmaya başlamadan yapılması daha iyi kozmetik sonuçlara neden olur. Kaş arası, alın, göz çevresi çizgileri toksine en iyi yanıt veren yerlerdir.*KAŞ ŞEKLİNİ VERMEK


Bazı kaş kavisi aşağı düşük olmakta ve kişiye üzgün ve yorgun ifade vermektedir. Kaş kavisini düzelmek, kaşa şeklini vermek, yüz asimetrilerini düzeltmek mümkün olmaktadır.


*BURUN ÇİZGİLERİNDE


Bazı kişilerde gülerken burun üzeri çizgileri daha belirgin ortaya çıkar. Bu çizgilere “ Bugs Bunny” çigzileri denir.


*SİGARA (BARKOD) ÇİZGİLERİNDE


Özellikle sigara içenlerde oluşan ya da genetik olarak yatkın olanlarda dudak üzerinde dikine çizgilerde uygun dozlarda, doğru yapıldığında bu çizgileri azaltır. Eğer hacim kaybı varsa hyaluronik asit dolgu uygulaması eklemek gerekir.


*GÜLÜŞ ESTETİĞİNİ SAĞLAMAK


Gülerken gülme kaslarımızı kullanırız, bazen farklı grup kasların fazla çalışması ya da kısa diş uzunluğu ile diş etlerinin belirgin ortaya çıkması “gummy smile” görüntüsü oluşturur. Uygun noktalara yapılan toksin injeksiyonu ile üst dudak daha az kalkarak diş etleri görüntüsü kalkar. Estetik bir gülüş elde edilir.


*ÇENE UCU LİMON KABUĞU GÖRÜNTÜSÜ


Çene ucunu aşırı kullanan kişilerde konuşurken çöküntülü limon kabuğu görüntüsüne en iyi yanıt toksin ile elde edilir.


*DİŞ SIKMA YA DA ÇENE SIKMA


Genellikle strese bağlı olarak ya da burundan tam nefes alamayıp ağızdan nefes alan kişilerde diş sıkma problemleri sık olur. Bu durum aynı zamanda kişinin alt yüzünü kare şekline çevirir. İnjeksiyon masseter kasına uygun şekilde yapıldığında kası gevşetir ve kişinin özellikle sabahları çene ağrısını azaltır.


*BÖLGESEL TERLEME SORUNUNDA


97’den itibaren de bölgesel terleme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle koltuk altı, saçlı deri – yüz, el ve ayak terlemelerinde toksin injeksiyonu ile kuruluk elde edilir. Konforlu bir dönem geçirmeye olanak sağlar. Tekrarı gerekir.


*DUDAK KÖŞELERİNİN SARKMASINDA


Uygun doz ve simetrik uygulamada bazen tercih edilmektedir. Asimetri konusunda dikkat etmek gerekir.


*GERİLİM TİPİ BAŞAĞRISI VE MİGREN TEDAVİSİ


Gerilim tipi başağrısı ve migren tedavilerinde etkili bulunan ve sık başvurulan bir yöntemdir.

387 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page