top of page

İntradermal Terapi ve/veya Mezoterapi Uygulamaları

İntradermal terapiler 

 

İntradermal terapi nedir ve nasıl uygulanır?

İntradermal terapi injektör ya da cihaz yardımı ile deri altına uygulanan çeşitli solüsyon şeklindeki içeriklerdir. 

  • Kozmetik dermatolojide saç dökülmeleri, cilt yenilenmesi, gözaltı torba ve lekelerinin azaltılması, cildin canlandırılması ve antiaging (yaşlanma karşıtı) amaçlı olarak tek veya diğer tedavilerle (roller, fraksiyonel lazer, altın iğne radyofrekans gibi) kombine kullanılabilir.

  • Genellikle anestezi gerektirmez, soğuk uygulama yeterlidir. Ancak ağrı eşiği düşük kişilerde lokal anestezi yöntemleri kullanılabilir.

  • Cilt daha canlı, parlak ve genç görünür, sıkılaşma elde edilir.

  • Tekrarlayan seanslar ile daha iyi sonuçlar elde edilir. Genellikle seans araları 3-4 haftadır.

  • Yaz kış yaptırılabilen bir uygulamadır, güneş ışığından etkilenmez.

İntradermal terapinin etkileri nelerdir?

Uygulanan solüsyonun içeriğine göre çok çeşitli büyüme faktörleri, aminoasitler, vitaminler kollajen yapımını destekler.

İntradermal terapinin ciltte etkisini nasıl gözleriz?

Cildin yenilenmesi, sıkılaşması, canlandırılması, gözaltı torba ve lekelerinin azaltılması etkileri ile cilt daha canlı, parlak ve genç görünür, gerginlik elde edilir.

İntradermal terapi acılı bir işlem midir?

İntradermal terapi uygulaması genellikle anestezi gerektirmez, soğuk uygulama yeterlidir. Ancak ağrı eşiği düşük kişilerde lokal anestezi yöntemleri kullanılabilir.

İntradermal terapiler saç dökülmesinde de işe yarar mı?

Saç dökülmesi genel bir tanımdır ve alt grupları vardır. Yaygın saç dökülmelerinde, erkek tipi saç dökülmelerinde intradermal terapi etkili bir yöntemdir.

İntradermal terapi seanslarını tekrarlayarak yapmak saç dökülmesini azaltacak, yeni saçların çıkmasını sağlayacaktır.

İntradermal terapi uygulaması ile birlikte saç dökülmesinde saç için özel vitamin serumları, mikroiğneleme yöntemlerinin kullanılması etkinliği artıracaktır.

İntradermal terapinin etkisinin ortaya çıkması ne kadar sürer?

İntradermal terapinin etkisi 1-2 hafta içerisinde başlar ve 3-4 haftada iyice belirginleşir ancak bu iyilik hali daha uzun zaman devam eder, tekrarlayan seanslarla bu etki daha da pekiştirilir.

İntradermal terapi kaç kere yapılmalıdır?

Tekrarlayan seanslar ile daha iyi sonuçlar elde edilir. Genellikle seans araları 3-4 haftadır.

İntradermal terapiyi hangi sezonda yaptırmalıdır?

Yaz kış yaptırılabilen bir uygulamadır, güneş ışığından etkilenmez.

MEZOTERAPİ

Uzun yıllardır çeşitli vitamin, büyüme faktörleri ve peptidlerin injeksiyon yöntemi ile yüz, boyun, eller ve saçlara uygulanmasına mezoterapi adı verilmektedir.

Bu uygulama sırasında içerisinde steril olarak yapılacak bölgeye uygun hazır mezoterapi solüsyonları enjektör yardımı ile planlanan alana belirli teknikler kullanılarak deri içerisine uygulanır. Sonuç olarak hem iğne ile oluşturulan yapay hasar hem de kullanılan solüsyonlar ile cilt ya da saç kökü gençleştirme, yeniden yapılanma ve toparlama oluşturmaktadır.

  • Bu uygulamanın ardından cildinizde hafiften şiddetliye kadar geniş bir yelpazede kızarıklık olabilir ve bu kızarıklık genellikle 30 dakika-24 saat arasında azalarak yok olur.

  • Cilt/ saç problemime bağlı olarak birden fazla seans uygulaması gerekebilir.

  • Uygulama sırasında alerjik reaksiyon: Çok nadir dahi olsa bu tip uygulamalar sonrasında alerjik reaksiyon gelişebilir.

  • Yüz uygulamalarında uygulama sonrasında tercihen günlük olarak en az SPF 30+ güneş koruyucu krem tekrarlayarak kullanılmalıdır.

  • Uçuk Gelişimi: Uçuğu (herpes simpleks) olan veya meyilli olan bireylerde uygulama uçukta alevlenmeye yol açabilir ve bu nedenle uçuk önleyici hap kullanılabilir. Hastanın hekimi bilgilendirmesi gerekmektedir.

bottom of page