top of page
Cilt Gençleştirme Uygulamaları

Kozmetik kullanımı her geçen gün popülerleşen bir uygulama nörotoksin enjeksiyonudur. İlk kez 1980’lerde Dr. Alan Scott hastalarında şaşılık tedavisinde kullanmıştır. 80’lerin sonlarına doğru estetik amaçlarla kullanılmaya, 97’den itibaren de bölgesel terleme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Yıllar içerisinde özellikle mimik kasları ile yüzde dinamik kırışıklıklar, çizgiler oluşur. Bu uygulamada doğru enjeksiyonlar ile mimik kaslarının kasılması engellenerek bu çizgilerin belirginleşmesi ortadan kaldırılır.

İleri yaşlarda çizgiler iyice derinleşir ve tamamen açılamayabilir. Bu nedenle uygulamanın çizgiler oturmaya başlamadan yapılması daha iyi kozmetik sonuçlara neden olur.

Uygun dozlar, uygun enjeksiyon teknikleri ile gerekli kaslara uygulandığında maske görünümü olmadan doğal, genç, dinlenmiş bir görünüm elde edilir. Kaş arası, alın, göz çevresi çizgileri uygulamaya en iyi yanıt veren yerlerdir. Ayrıca kaşa şeklini vermek, yüz asimetrilerini düzeltmek mümkün olmaktadır.

Bu uygulamaların etkisi 24 saat sonra başlar, 1-2 hafta içerisinde tam oturur ve yaklaşık 4-6 ay sürmektedir. Uygulamayı takiben 3-4 saat yatay pozisyona geçmek, o gün ağır egzersiz yapmak ya da alkol tüketimi önerilmez.

Etki geçici olduğundan mimik kasları bu süre sonunda tekrar çalışmaya başlamaktadır ve tekrar uygulaması gerekmektedir.

 

Bu yöntemin bir başka kullanım alanı da koltukaltı, el ve ayak bölgesel aşırı terlemeleridir. Uygulamadan sonra hastalarda terlemede azalma belirginleşir. Etki yaklaşık 4-6 ay sürer. Tekrarı gerekir.

 

Doğru madde hastanın ihtiyacına göre gerekli kaslara uygun dozlar şeklinde verildiğinde yorgun, kızgın, gergin ifadeler kaybolurken naturel dinlenmiş bir görünüm ortaya çıkar.

Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamaları medikal dolgu maddesi içeren hazır injektörler ile vücutta ihtiyacı olan bölgeye (yüz, dudak, el sırtı, boyun vb.) çökmüş görüntüyü azaltmak, alan hacmini arttırmak, derin kırışıklıkları doldurmak, daha estetik bir görünüme kavuşturmak amacı ile yapılmaktadır. Kullanılan dolgunun içeriğine göre kalıcılık süresi değişmektedir.

Piyasada farklı markaların çok çeşitli dolguları bulunmaktadır. Dolgu maddelerinin kimyasal yapıları birbirlerinden farklı olmakta ve dolgunun kalıcılık süresini, yapılacak alanı, yapılma şeklini etkilemektedir. Bu nedenle uzman kişiler tarafından uygun malzemelerle yapılmalıdır.

Dolgu maddesi uygulaması sıklıkla burun dudak köşesi oluğu (nasolabial oluk), dudaklar, dudak çene arası üzüntü çizgileri (marionette), elmacık kemikleri (malar bölge), çene, gözaltı, eller, şakak ve boyun çizgilerine yapılmaktadır.

  • Öncesinde ihtiyaç olursa lokal anestetik kremler uygulanmaktadır.

  • Uygulamanın güneşle etkileşimi yoktur. Yaz kış yapılabilmektedir.

  • Uçuk öyküsü olanların hekimi bilgilendirmesi gerekmektedir.

  • Uygulama steril şartlarda gerçekleştirilmelidir.

  • Hekimin tercihine göre iğne ya da künt uçlu kanüller kullanılabilir.

  • Hastanın hekimi daha önceki dolgu uygulamaları ya da geçirdiği diğer estetik uygulamalar konusunda bilgilendirmesi işlemlerin birbirleri üzerindeki çapraz etkileri nedeniyle önemlidir.

bottom of page