top of page
  • Yazarın fotoğrafıDr. Cansel Köse Gürer

Altın İğne Radyofrekans

Güncelleme tarihi: 19 Ara 2018

Altın iğne radyofrekans, cilt sarkmalarında lifting, soluk ve mat ciltlerde sıkılaştırma ve parlak hale getirme, akne izlerini giderme gibi amaçlarla uygulanır.


Radyofrekans sistemleri 3 kHz ile 300 MHz frekanslı dalga boyutuna sahip elekromanyetik radyasyondan elektrik akımı üretirler. Oluşan bu elektrik akımı altın kaplama iğneler vasıtasıyla deride hedef doku olan alt deriye (dermis) yönlendirilir ve o bölgede sıcaklık yaklaşık 65-75 C° ye ulaşır. Üst deride (epidermis) ise maksimum sıcaklık 35-40 C° olur. Dolayısıyla dermiste ısı artışı olurken, epidermis daha az ısınır.

Dermisteki bölgesel ısınma kollajen yıkımına ve sonrasında yeniden yapılanmasına neden olur. Ayrıca derialtı yağ dokusundaki ısı artışı da yağ dokusunda bulunan kollajenin parçalanmasına, derialtı dokunun sıkılaşmasına neden olur. Sonuçta hedef bölgede incelme, sıkılaşma ve lifting etkisi gerçekleşmiş olur.Tedavi sıklığı ve seansları vücut bölgesine ve kozmetik soruna bağlı olarak değişmektedir. Genelde 2 hafta ara ile 4-6 seans tedavi uygulanır.


Radyofrekans uygulaması; genel anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Sadece işlem bölgesine lokal anestezik kremler kullanılabilir.


Yüz uygulamalarında uygulama sonrasında tercihen günlük olarak en az SPF 30+ güneş koruyucu krem tekrarlayarak kullanılmalıdır.


İğne yerlerinde morarma nadiren olabilir. İğne izleri çizgi tarzında 2-3 gün deride görülebilir.


Eritem (kızarıklık): Bu uygulama sırasında ciltte hafiften şiddetliye kadar geniş bir yelpazede kızarıklık olabilir ve bu kızarıklık genellikle 30 dakika-24 saat arasında azalarak yok olur.


Sık uçuk öyküsü bulunan hastaların hekimi bilgilendirmesi gerekir.


Günümüzde oldukça popüler olan Altın İğne uygulaması mutlaka uzman hekim tarafından ve uluslararası sertifikalarla onaylı cihazlar kullanılarak yapılmalıdır. Ankara Maidan'daki kliniğimizde Amerikan FDA onayına sahip Inmode Fractora altıniğne sistemi mevcuttur.

996 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page