top of page
  • Yazarın fotoğrafıDr. Cansel Köse Gürer

7 ADIMDA YAŞLANMA SÜRECİ

Zaman hızla akıp giderken vücudumuzda da izlerini bırakıyor. Ancak aynı yaşta olan kişiler birbirinden daha farklı yaşlanıyor. Kimisi yaşından çok iyi görünürken kimisi de yaşından ileri görünüyor.Ciltte yaşlanma

Yaşlanma sürecini etkileyen faktörleri 7 adımda inceleyecek olursak;


1. Zaman:

Zaman deride tüm etkenlerin kümülatif etkilerini gösterir. Aşağıda yazılı tüm etkenler zaman ile daha da artar.


2. Genetik:

İçsel yaşlanma genetik faktörlere bağlı önlenmesi pek mümkün olmayan derinin tüm katlarını ve yapısını etkileyen bir durumdur. Kollajen ve elastin üreten hücrelerin sayısı azalır, derialtı yağ doku hacim kaybeder, deri sarkar, elastikiyetini kaybeder ve sarkma başlar.


3.Güneş:

Ultraviole ışınları deride kümülatif bir hasar yaratır. Fotoyaşlanma dediğimiz elastin ve kollajende azalma, deride sarkmalar, çizgilenmeler ve lekeler oluşur. Ayrıca ultraviole deri kanserini tetikleyen bir faktördür.


Güneşin yaşlanma etkisini azaltmak için güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde gölgede kalınmalı, geniş şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalı, günde en az 3-4 defa güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.


4. Ekstrem Hava Şartları:

Çok soğuk ya da çok sıcak hava şartlarına maruz kalan kişilerin ciltlerinde de yaşlanma etkileri erken yaşlarda görülür. Deride kırışıklıklar, lekeler, kılcal damarlanma da artış olur.


Bu yüzden, çok soğuk ve sıcak havalarda korunaklı kıyafetler tercih edilmeli, cildin kremlerle korunması ve nemlendirilmesi ihmal edilmemelidir.


5. Sigara:

Sigaranın uzun yıllar kullanımı deride çizgilerde artış ve derinin gri mat renk değişikliğine yol açtığı yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.


6. Diyet:

Düzgün beslenme alışkanlıklarına sahip kişilerin daha parlak ve sıkı cilt yapısı vardır. Özellikle şekerin ciltte olumsuz etkileri bilinmektedir. Bol vitamin ve antioksidan içeren sebze ve meyveler tüketilmeli, işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.


7. Düzenli Uyku:

Düzenli uyku aynı düzgün beslenme alışkanlığı gibi cilde çok yararlıdır. Cildin daha dingin ve parlak görünümünü sağlar.


Deri yaşlanması kaçınılmaz olsa da bazı konularda sarf edeceğimiz efor yaşlanma etkilerini azaltmamızı ve geciktirmemizi sağlayacaktır. Bu bağlamda aşağıda ele aldığımız zaman ve genetik gibi kaçınılmaz faktörler dışındaki etkenleri doğru şekilde yönetmemiz önem kazanır.

130 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page