top of page
  • Yazarın fotoğrafıDr. Cansel Köse Gürer

7 ADIMDA ROZASEA HASTALIĞI


Rozasea hastalığı 30-40 yaşları arasında başlayan daha çok kadınlarda görülen ancak erkeklerde daha şiddetli seyreden derinin kronik bir hastalığıdır. Yüzde yanaklar, çene ve burunda kızarıklıklar, kılcal damarlarda artış, sivilce benzeri kabartılar ve doku ödemi olmaktadır. Her 3 Rozasealı hastanın birinde göz tutulumu da olmaktadır.

Rozasea nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı durumlar atakları artırmaktadır.
1. Genetik:

Genetik bir yatkınlık Rozasea hastalığında %30 – 40 oranında olduğu bilinmektedir.


2. Sıcak ve Egzersiz:

Sıcak ortamlar ve yoğun egzersizler Rozasea ataklarını tetiklemekte ve yüzdeki kızarıklığı artırmaktadır.


3.Güneş:

Rozasea hastalığında güneşten korunmak atakların sıklığını ve şiddetini azaltır.


4. Ekstrem Hava Şartları:

Çok sıcak hava gibi çok soğuk hava ve ayaz da Rozasea hastalarına iyi gelmez. Kılcal damarlanma ve kızarıklık artışı olur.


5. Stres:

Psikolojik stres Rozasea hastalığının şiddetini artırır.


6. Diet:

Sıcak yiyecek ve içecekler, acı ve baharat, kafein içeren çikolata, kahve, kolalı içecekler, alkol Rozasea hastalığını tetikler. Bunlardan uzak durmak hastalığı kontrol altına almada önemlidir.


7. Temizlik Alışkanlıkları:

Tahriş edici düzeyde ve sık cilt temizliği Rozasea hastaları için uygun değildir. Bebek cildi gibi hassas ve özenli davranmak gereklidir. Rozasealı hastalar hassas cilt yapısına sahiptir, bakım ürünlerini ona göre seçmelidir.


Rozasealı hastalar hastalığını kontrol altına alabilir, tetikleyici faktörleri azaltarak ve kılcal damar-kızarıklık için IPL ve lazer sistemleri ile ara ara uygulama yaptırarak konforlu bir süreç sürebilirler.

611 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page