top of page
  • Yazarın fotoğrafıDr. Cansel Köse Gürer

COVİD-19 SAÇ DÖKÜLMESİ YAPAR MI?Saçlar her biri kendi döngüsünde olan kıllardan oluşur. Her bir saç kılı bu döngüye farklı zamanlarda girer. Anagen evre büyüme evresi, katogen evre büyümenin durduğu evredir. Telogen evrede kıl kökünden ayrılır ve kök istirihat dönemindedir, yeni kıl oluşumuna hazırlanır.


Bazı durumlarda kıllar hızla telogen evreye geçer ve bir anda yaygın dökülme başlar. Aşağıda bu durumlardan bazıları yer almaktadır:


· Ateşli ağır hastalıklar

· Kronik hastalıklar

· Düzensiz ve yetersiz beslenme

· Kilo kaybı

· Stres

· İlaçlar vs…


Bu bilgiler ışığında çoğunlukla ateş, kas ağrıları ve zaman zaman solunum sıkıntısı ile seyreden Covid-19 sonrası saç dökülmesi gözlenmektedir. Kullanılan ilaçlar, beslenme bozukluğu ve eşlik eden psikolojik stres de telogen effluvium tipi saç dökülmesi nedenlerindendir. Ayrıca Covid-19 da farklı tip dökülmeler de ( alopesi areata, saç kıllarında grileşme, erkek tipi dökülme) bildirilmiştir. Daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.


Telogen effluvium tarzında yaygın dökülen saçlar kökler zarar görmediğinden dolayı 3-4 ay sonra yerine yenisini koyacak ve geçici bir dökülme şeklinde oluşacaktır. Ancak durum kronikleştiğinde süre uzar ve saçlarda seyrelme ve hacim kaybı gözlenebilir.

Saç dökülmesine destek olarak iyi beslenme ve ek olarak eksik mineral ve vitaminlerin desteği ve saça özel mezoterapiler de fayda sağlayacaktır.

587 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Ebru Yaldız Türker
Ebru Yaldız Türker
Jan 27, 2021

teşekkürler

Like
bottom of page